Hizmetlerimiz İlgili Yazılar
BİREYSEL GELİŞİM DANIŞMANLIĞI / T’AI CHI CHU’AN

T’AI CHI CHU’AN VE Çİ-KUNG NEDİR?

T’ai Chi Chu’an, kaynaklarda 5000 yıllık Taocu Çin egzersiz sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde çok tanınmamakla beraber Çin’de, sabahın erken saatlerinde gruplar halinde, yumuşak, dalgayı andıran hareketlerle uygulandığını biliyoruz. T’aiChi sözcüğü uygulamanın felsefi boyutunu anlatmaktadır. Chu’anise Çincede yumruk anlamına gelir ve savunma kısmını ifade eder. Savunma sanatını T’aiChi felsefesinin önermeleri ile çalışırsak bunun adı T’aiChiCh’uan olur. Egzersizler Çinli keşişlerin doğanın davranışlarını gözlemlemeleri sonuncunda ortaya çıkmıştır. Sağlık, savunma ve zihni sakinleştirme yöntemidir.

Çi-Kung ; nefes teknikleri kullanılarak yapılan, bedenin enerji dengesini düzenleyen hareketlerdir. Yaşam enerjisi anlamına gelen Chi ile çalışma ve inceleme anlamına gelen Kung (Çigong) kelimelerinin bir araya gelmesindentüretilmiştir. Yaşam enerjisi egzersizi olarak da tanımlanabilir. Alternatif tıp uygulamaları arasında yer alır. T’aiChi uygulamalarının atası olarak bilinen egzersizlerdir.

T’AI CHI’NİN VE Çİ-KUNG’UN YARARLARI

Pek çok yönü olan T’aiChi disiplini, hareketli meditasyon olarak tanımlanmasının yanı sıra koruyucu hekimlik sistemi tarafı ile sağlıklı olmamızı temin eder. Dolaşım, sinir, bağışıklık, iskelet sistemleri bozukluklarına ve solunum rahatsızlıklarına çözüm üretir. Nefes alış-veriş kalitesini düzenler. Omurganın doğru kullanımı sayesinde bedensel duruş bozukluklarının giderilmesinde etkilidir. Yüksek konsantrasyon, farkındalık, denge, esnek ve dinamik yapı inşa eder. Ayrıca kişisel gelişimimize destek verir. İnsana bütüncül yaklaşan, eşsiz bir sistemdir. Kendimiz ve çevremizle olan iletişimimizin kalitesini belirler. Her yaş için uygundur.

T’aiChi uygulamalarında kas gücü en düşük seviyede kullanılır. Gevşemek temel prensiptir. Öne çıkan; doğal hareket ederek kazanılan esneklik, dinamizm ve enerjinin çevrimidir. Çalışmaların sonunda fiziksel ve ruhsal anlamda rahatlama, kendini iyi hissetme, vücudun enerji akışını tıkayan blokajların çözülmesiyle doğal olarak gelen bir sağlık hali görülür. Bedenin enerjisi bu sayede boşaisraf edilmediği için efor kaybı engellenmiş olur. T’aiChi prensiplerini özümseyen kişi, bunun yararını ilgilendiği her aktivitede görür.

ChiKung ; nefes, kan dolaşımı, kalp ve damar sistemi ve eklemleri güçlendirir. Kemik erimesinden korur. Alyuvar ve akyuvar sayısını arttırır. Eklem iltihabı, anjin ve kardiyovasküler rahatsızlıkların tedavisini destekler. Uykusuzluk , migren, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, sersemlik ve yorgunluğu azaltır. Rahatlık ve huzur verir.

T’AI CHI VE CHI KUNG ‘UN ÇOCUKLAR ÜZERİNE ETKİLERİ

T’aiChi ve Chi Kung uygulamalarının, özellikle gelişim aşamasındaki çocuklar üzerinde etkisi yüksektir. 5 yaşından itibaren ergenliği de kapsayan evrede, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkısı vardır. Chi ( Yaşam enerjisi) dediğimiz nefes yolu ile vücuda alınan enerjinin hücrelere gönderilmesi, hücre yenilenmesinin aktif olduğu bu dönemde çok önemlidir. Chi Kung hareketleri oksijenin kolaylıkla ve hızla vücutta dolaşımını sağlamaktadır. Doğru nefeslerle beden anotomisine uygun yapılan hareketler, zihinsel odaklanma ile birleşerek bedeni dengeye getirir. Sürekli zindelik, gevşeme, zihin berraklığı, fiziksel kuvvet verir. Özgüven ve kişilik geliştirir. Ayrıca çocukların sportif gelişimi için alternatif bir yöntemdir. Ergenlikte karşılaşılabilen hiperaktivite ve dikkat bozukluğu semptomlarını azaltır. Farkındalığı arttırır.

T’ai Chi’nin doğa eksenli yalın felsefi anlayışı çocukların dünyayı ve kendilerini kolayca ve derince algılamalarını da sağlar. Sağlıklarını korumayı öğrenmelerinin yanı sıra doğayı korumayı, onunla uyumlu hareket etmeyi içselleştirirler. Aslında bu sistem doğanın içinde gelişen ve yayılan kuvvetli bir bağışıklık sistemidir.

1991 Yılında M.S.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Tasarımı Bölümünden mezun oldum. Uzun yıllar özel sektörde tasarımcı ve moda tasarımı eğitmeni olarak çalıştım. Değerli hocam Süha Ertekin ve T’ai Chi Ch’uan ile tanışmam 2006 senesine denk gelir. Kendisinden Geleneksel Yang Stil Kısa Form – Uzun Form – Kılıç Form - Push Hands eğitimleri aldım. Çalışmalarımız halen yoğun olarak devam etmektedir. 2010 yılında, Toyo-PetraKobayashi (Geleneksel Yang Stil T’ai Chi Ch’uan silsilesinin temsilcileri ve ustamın ustaları) çifti ile atölye çalışmalarına katıldım. Bu kadim uygulamanın bir halkası olmanın bilinciyle grup ve özel çalışmalar yapmaktayım. Ne mutlu ki, yaşam yolculuğumuzda Ruh-Beden-Zihin enerji dengesinin sağlanması için T’ai Chi Ch’uan' dan faydalanabiliyoruz.

 
Copyright © 2018 Idakurs Bireysel ve Kurumsal Gelişim
Son Güncelleme Tarihi : 17.1.2019

This content comes from a hidden element on this page.

The inline option preserves bound JavaScript events and changes, and it puts the content back where it came from when it is closed.

Click me, it will be preserved!

If you try to open a new ColorBox while it is already open, it will update itself with the new content.

Updating Content Example:
Click here to load new content